top of page
DSC_7975.JPG

Rujána

1. – 6. 7. 2021

6 dní
1 363,7 Km

ČR
Německo

Rujana.png

Ve zvláštní covidové době jsme zůstali na nějaký čas v Čechách a zapojili se do běžného procesu, ale i tak jsme se snažili vyrážet za dobrodružstvím. Využili jsme příhodných svátků na začátku července a udělali si pořádný prodloužený víkend u našich sousedů.

Podívali jsme se na největší německý ostrov Rügen, česky známý jako Rujána. Než jsme vstoupili na ostrov, zastavili jsme se v hanzovním městě Stralsund, jehož historické centru je zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Prošli jsme si uličky, náměstíčka, park. Vyšlápli si na věž kostela St. Marienkirche, která díky své výšce 104 m nabízí úžasné výhledy na celé město i Rujánu. Ze Stralsundu jsme se přesunuli na ostrov do městečka Binz plného bílých domečků a přímořské atmosféry. Konečně u moře!

Pokračovali jsme i kolem Prory, rekreačního areálu s pohnutou minulostí. Areál měřící několik kilometrů skládající se z osmi bloků nechal zbudovat ve 30. letech 20. století Hitler pro dělníky k upevnění nacistické ideologie, po válce budovy sloužily sovětským vojskům a pak chátraly. V současné době je část zbořena, část přeměňována na luxusní apartmány a nachází se zde muzeum dokumentující celou historii objektu. My se vykoupali a přespali u zálivu Prora Wiek. Bohužel je na Rujáně v podstatě nemožné najít neplacené místo na spaní, Němci to mají moc dobře ošéfované, proto jsme využívali místních placených parkovišť u pláží.

Za doprovodu proměnlivého počasí jsme si z vesničky Putgarten zašli k mysu Arkona, kde jsme si nenechali ujít výstup na maják. Další den nám už počasí přálo při výletu v NP Jasmund, proslulým svými bílými útesy. Procházka lesem na útesech jedním směrem a zpátky po pláži pod mohutnými útesy i s koupačkou. Tím jsme se rozloučili s ostrovem Rujána a přemístili jsme se o něco níže k Pomořanskému zálivu do vesničky Lubmin. Skvělé místo u písečné pláže, krásné moře a konečně prostor zahrát si pétanque, který máme z cest po Francii. 

Poslední velká zastávka byla v technicko-historickém muzeu v Peenemünde na ostrově Usedom.  Bývala zde funkční elektrárna a výzkumné středisko německé armády, které vyvíjelo zbraně, proto jsou tu k vidění mimo jiné i exempláře raket V-1 a V-2.  Nacucáni historií jsme se rozloučili posledním plaváním s Baltským mořem. Auf Wiedersehen, Rügen!

 

bottom of page